samorząd uczniowski

Publicznego Gimnazjum

im. Św. Stanisława Kostki w Starym Gralewie

Cele Samorządu Uczniowskiego:
- uczestnictwo uczniów w samodzielnym rozwiązywaniu własnych problemów,
- partnerstwo w stosunkach uczniów z nauczycielami w realizacji wychowawczych zadań szkoły,
- rozwijanie demokratycznych form współżycia, współdziałanie uczniów i wzajemne wspieranie się, przyjmowanie współodpowiedzialności za jednostkę i grupę,
- kształtowanie umiejętności zespołowego działania,
- stwarzanie warunków do aktywności społecznej, samokontroli, samoobrony i samodyscypliny uczniów,
- organizacja i przeprowadzanie różnego rodzaju akcji na terenie szkoły.

Podstawowe dokumenty takie jak regulamin, plan pracy oraz sprawozdanie z działalności samorządu szkolnego znajdują się u dyrekcji szkoły, opiekuna i są dostępne do wglądu wszystkim zainteresowanym. Poniżej znajduje się regulamin SU w wersji elektronicznej.
Samorząd szkolny prowadzi gazetkę ścienną, na której znajdują się informacje dotyczące jego bieżącej działalności.

ZS-REGULAMIN SAMORZADU UCZNIOWSKIEGO.pdf
Adobe Acrobat Document 181.2 KB

 

Masz pytania? Chcesz nam coś przekazać? NAPISZ:

su-gralewo@wp.pl

 

Rok szkolny 2016/2017

Szkoła to laboratorium demokracji. Właściwie przygotowane i przeprowadzone wybory to pierwszy krok do dobrze działającego samorządu uczniowskiego. Wybory mogą być też świętem demokracji w szkole, ważnym doświadczeniem dla wszystkich uczniów i uczennic, w praktyce uczącym jak działają mechanizmy demokratyczne. 

Kolejny raz nasze gimnazjum włącza się w ogólnopolską akcję "Samorządy mają głos", której celem jest wsparcie szkół w organizacji i przeprowadzeniu demokratycznych wyborów do władz samorządu uczniowskiego. 

WŁADZE SAMORZĄDU w roku szkolnym 2016/2017

 

PRZEWODNICZĄCA: Maria Małecka

Z-CA: Piotr Kuśmierowski

CZŁONEK: Kamil Biedrzycki

 

opiekun samorządu: p. Łukasz Jankowski

Dnia 3 października 2016 roku w Publicznym Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Starym Gralewie zostały przeprowadzone wybory do władz SU.

Wybory odbyły się w uprzednio przygotowanym do tego lokalu wyborczym. Uczniowie mogli głosować na swojego kandydata podczas przerw. Frekwencja w wyborach wyniosła 77%. Ogłoszenie wyników wyborów nastąpiło tego samego dnia. Poniżej znajdziecie zdjęcia z kampanii wyborczej oraz dnia wyborów.

Rok szkolny 2015/2016

"Samorządy mają głos" to ogólnopolski projekt organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej mający na celu wspieranie rozwoju samorządności uczniowskiej w polskich szkołach poprzez organizację demokratycznych wyborów oraz wypracowanie mechanizmów współdecydowania uczniów o sprawach szkoły.

 

Dnia 1 października 2015 roku w Publicznym Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Starym Gralewie zostały przeprowadzone wybory do władz SU.

Wybory odbyły się w uprzednio przygotowanym do tego lokalu wyborczym. Uczniowie mogli głosować na swojego kandydata podczas przerw. Frekwencja w wyborach wyniosła 55%. Ogłoszenie wyników wyborów nastąpiło tego samego dnia.

 

WŁADZE SAMORZĄDU w roku szkolnym 2015/2016

 

PRZEWODNICZĄCY: Emil Supiński

CZŁONKOWIE: Daniel Bodziak, Kinga Rusinek

 

opiekun samorządu: p. Łukasz Jankowski

W roku szkolnym bierzemy udział w innowacyjnym projekcie, mającym na celu promowanie dobrych praktyk z zakresu samorządności, demokracji szkolnej i włączania uczniów i uczennic w podejmowanie decyzji. Każda szkoła, która spełni 7 kryteriów odnoszących się do funkcjonowania społeczności szkolnej otrzyma certyfikat “Szkoła Demokracji”. 

 

"Jarmark pomysłów" w gimnazjum

 

W związku z ukazanym się w szkolnej gazetce wywiadem z przewodniczącym SU i jego przedstawionymi planami działań na bieżący rok szkolny oraz zgłaszanymi drogą nieoficjalną innymi pomysłami, postanowiono zorganizować w szkole "Jarmark pomysłów", podczas którego każdy z uczniów mógłby zgłosić swój pomysł. Staraliśmy się znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy mamy możliwość realizowania własnych pomysłów? Wszystko to w ramach projektu "Szkoła Demokracji".

 

Wykorzystaną metodą diagnozy było forum wyrazu.

 

Na korytarzu szkolnym umieściliśmy tablice, na których każdy z uczniów miał możliwość doczepienia własnego pomysłu na działania. Dotyczyły one głównie organizacji ciekawych dni tematycznych w szkole, akcji charytatywnych, imprez oraz konkursów szkolnych. Jarmark pomysłów trwał 3 dni. Na każdej przerwie uczniowie mieli możliwość zgłaszania swoich pomysłów. 

Ruszyliśmy z projektem "Niepełnosprawni wśród nas".

 

-Chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę przede wszystkim na problem niepełnosprawności. Ludzi, których każdy z nas spotkał albo spotka na swojej drodze.

-Ale także sprowokować Was do myślenia o tych, którzy borykają się w życiu z różnymi problemami. 

-Chcemy pokazać, że pewne ograniczenia, które wynikają z ludzkiej ułomności nie są powodem do tego, żeby rezygnować z marzeń i planów – można je realizować, choć czasami jest trudniej niż ludziom zdrowym. 

-Naszym celem jest także, żebyśmy uświadomili sobie, że to, że jesteśmy zdrowi jest powodem do szczęścia, żebyśmy umieli doceniać, to co mamy i nie tracili szans, które stawia przed nami los.

-Mamy nadzieję, że na koniec naszego projektu, Wszyscy będziemy jeszcze bardziej wrażliwi na problemy innych, staniemy się bardziej tolerancyjni, nie będziemy tak pochopnie oceniać drugiego człowieka, tylko dlatego, że jest od nas mniej sprawny, inaczej wygląda.

Akcja charytatywna

 

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Stajemy się wtedy lepsi, życzliwsi, bardziej skłonni do pomagania innym. I choć w tym roku grudzień nas rozpieszcza wiosenno – jesienną pogodą, to duch zimowych, śnieżnych świąt ponownie obudził w nas potrzebę wspierania bliźnich. W naszej szkole na dużą skalę ruszyła „produkcja” bombek. Wyszły pięknie!!! I od razu znalazły nabywców! Wszystkim, którzy okazali gorące serca i czerpali radość z tego, że warto pomagać innym, że dawanie może być o wiele przyjemniejsze, niż tylko czekanie na prezent SERDECZNE DZIĘKI !!!

Więcej działań podjętych m.in. przez SU prezentujemy na stronie Zespołu Szkół w Starym Gralewie w zakładce "Wydarzenia". Zapraszamy.

Rok szkolny 2014/2015

Wybory do władz Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2014/2015 już za nami. Każdy z uczniów gimnazjum miał możliwość oddania swojego głosu na wybranego kandydata. Frekwencja w wyborach wyniosła 64%

WŁADZE SAMORZĄDU w roku szkolnym 2014/2015

 

PRZEWODNICZĄCA: Ewelina Liberadzka

Z-CA: Julia Deptuła

 

opiekun samorządu: p. Łukasz Jankowski